reakce na rozhovor s kolegou Kynčlem - Ol. denník odmítl uveřejnit

> AKTUALIZACE: dle sdělení redaktora Olomouckého denníku pana Zuntycha otisknutí této připomínky není možné.

       V rozhovoru 'Panorama města nelze zničit, pouze doplnit' v Olomouckém denníku architekt Kynčl říká, že výšková stavba na Šantovce byl jeden z mála architektonických prvků, které si v územním plánu dovolili. A že není žádné plus když v územním plánu výškový dům je, i když tam není. To je opravdu zajímavé .. jako by mu na tom nezáleželo. 

          Jak říká, výškové stavby navrhoval v Olomouci před 12ti lety v urbanistické soutěži.  Navrhoval tehdy na Tržnici veliký, hmotný blok s několika vysokými objekty - a šlo o jediný návrh v soutěži, který porota kvůli výšce navržených budov výslovně kritizovala, když konstatovala, že "neprojevuje příliš citlivost k historicky formovanému prostředí, například tím, že definitivně a navíc několikanásobně uzavírá panoramatické pohledy na siluetu historické Olomouce od jihovýchodu.." Jen proto se panu kolegu Kynčlovi může zdát, že je jedno, jestli těsně u Tržnice výškový dům bude, nebo ne. 

          Mimo 'výškáčů' byl ale návrh Knesl+Kynč+Stehlík v soutěži  jedním z těch zajímavějších - mj. proto,  navrhovali jasně formované, rozlišitelné nové městské části.

          Dál architekt Kynčl říká, že panorama Olomouce se výškovou stavbou na Šantovnce nezničí, ale doplní. Zapomíná říct, že jde dosud o panorama historického města. Je to asi jako kdyby tvrdil, že když si dívka vezme vzácný hanácký kroj, a přehodí přes něj baloňák z konfekce, že jde o doplnění. Ona si ho možná vezme když běží v dešti, ale nebude ho k tomu kroji nosit a tvrdit, že k němu patří.
 
          Mimo otázky výškových staveb se dá s mnohým z článku souhlasit. Máme ale  s některými kolegy pochybnosti o tom, že nový územní plán z ateliéru Knesl+Kynčl dá tak jednoznačná a snadno použitelná pravidla pro stavění, abychom mohli říct, že bude lepší než byl územní plán předešlý, který byl více než 20x měněn. Velmi doufám, že se v tom mýlíme.

          psáno pro Olomoucký denník

komentáře

  • Bez komentáře
Please login to comment