7 items tagged "architekti"

Výsledky 1 - 7 z 7

Dům umění Ostrava • Zvi Hecker .. a další

Category: 2 - Blog
21. duben 2014

vyostření sporů v ČKA?

Category: 2 - Blog
28. leden 2014

z tisku • téma staré x nové z pera architekta Jana Bendy

Category: 2 - Blog
7. leden 2014
Jan Benda: Život a smrt české architektury   >> zde 

".. Není to architektonický jazyk fasád, co k nám promlouvá. Nejsou to ani vizuální symboly, které nám umožňují si k domu vytvořit autentický vztah. To, co k nám opravdu promlouvá, je jazyk reflektující názory a hodnoty naší současné doby. Unikátní a dobrý architektonický návrh nepoznáte podle tvarové rozmanitosti a materiálové bohatosti, ale podle jeho integrity – podle toho, do jaké míry se návrh nebo hotový dům shoduje s tím, v co věříme. Kvalitu architektonického návrhu musíme hledat v rovnováze mezi filozofickým, technickým a estetickým řešením domu. Redukovat ho jenom na jeho estetickou kvalitu znamená redukovat ho na pouhé stavební dílo. "

5 dní zbývá: KAREL PRAGER - ARCHITEKT, STAVITEL, VIZIONÁŘ

Category: 2 - Blog
31. prosinec 2013
skvělá výstava ve Veletržáku!  info  >> zde
 ... pár fotek viz 'číst dál'

Oslovují Vás jako mne názory a poslání výstavy kolegy Miroslava Šika?

Category: 2 - Blog
31. prosinec 2013
Vyjímám pro mne nejzajímavější části rozhovoru:
... A nyní ansambl!!!   výzva architektům, stavitelům a úřadům, aby na městský design a architekturu nahlíželi jako na kolektivní umělecké dílo Architektura by měla být vsazena do kontextu a neměla by jen křičet sama za sebe. Dostane se tak do dialogu se svým okolím. V Čechách tyto otázky ještě asi nejsou aktuální.

... že architektura je deštníkem, střechou, je společenskou vědou,

... ve Švýcarsku znamená architektura pro střední a střední nižší třídu ještě mnohem víc. Je základním médiem životního stylu. Tím, čím se člověk vyjadřuje. Není to drahé auto, šaty, jídlo nebo whiskey. … ve Švýcarsku je architekt na třetím místě společenského žebříčku. ... v roce 1979 ... to ve Švýcarsku ještě tak nebylo. Za třicet let jsme se ale vtlačili lidem do jejich zájmu. 

Přijde tato doba i v Česku? ... Musí se udělat reforma. Souvisí s tím školství, soutěže, časopisy, výstavy. Nadaní architekti žijí v každé době. Je však třeba běžné obyvatelstvo podnítit. Ve Švýcarsku to trvalo třicet let. ... Je to na osobnostech.

... Nejsem si jistý, jestli Češi stále nemají nenasycený modernistický hlad. ... pozoruju, jak se rozšiřují koberce pofidérních rodinných domečků. Je v tom velká touha po atypičnosti, přehnané individualitě. Je to asi pořád reakce na to, nenechat si nikým nic říkat a nařizovat.

... Švýcaři město vnímají jako kolektivní dílo, ulice jako prostor, kde se potkávají. Zase se vracejí zpátky z nákupních středisek a snaží se oživit veřejný prostor. Česká nákupní centra mají zatím stále obrovský tah. Je to neuvěřitelná individuální orientace bez jakékoliv zodpovědnosti.

... Jsem trochu skeptický k napodobování švýcarské architektury. To jsou ty dřevěné obložené domy, dost se to rozmáhá. Chybí v tom rozumné švýcarské uvažování. Rezervovaný jsem i vůči hi-tech komplikované umělohmotné architektuře nebo českému minimalismu. Nejsilnější tendence jsou vidět v domech v okolí velkých měst. Co domeček, to jiný styl, žádný dialog,...  

... Čeští architekti často nadávají na úředníky, památkáře, politiky. Stejné instituce a pravidla jsou i ve Švýcarsku. Jak to, že to tam nedrhne? Je to naší neúctou k zákonům?    ... Ve Švýcarsku je stavění velmi regulované. Já mám více či méně na každou věc, kterou dělám, přesný regulativ. Švýcaři jsou všichni v klidu, architekti i úřady, protože vědí, že vše běží přesně podle zákona. Nedůvěra, kterou v Čechách všude cítím, a možnost si to usnadnit ve Švýcarsku není. Nikdo se tam nic nepokusí ani malinko obejít. V Česku regulace jsou, ale máte možnost je obcházet. Zvláštní je tu ten, kdo to nedělá.  

Shodneme se, že „Tu práci za nás nikdo neudělá!“? Že by měl každý podle svých sil a možností přispět?  Celý rozhovor  >> zde     

TP: o M. Šikovi, známém v době mých studií na ČVUT ohromnými pastelkovými perspektivami ne-architektur, které museli kreslit studenti jeho ateliéru (m.j. pro Olomouc zásadní Jan Šépka), info  >> zde  a  >> zde  a  >> zde  a  >> zde  a  >> zde.

Cena Rudolfa Eitelbergera 2013

Category: 2 - Blog
25. říjen 2013
Opožděně, ale přece gratulujeme oceněným Cenou Rudolfa Eitelbergera 2013 za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci a Olomouckém kraji, kterou uděluje Občanské sdružení Za krásnou Olomouc:  
1. Tyršův most v Přerově
Alena Šrámková, Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Ivana Šrámková (sochy), Milan Komínek, Ladislav Dvořák (statika), investor: Statutární město Přerov, 2011–2012
  
2. Objekt zázemí sjezdovky A5 v Hynčicích pod Sušinou
+ Čestné uznání  Dušanovi a Jarmile Juříčkovým za citlivé investorské zásahy na svazích Králického Sněžníku a prostor, jenž poskytují kvalitní architektuře
Lukáš Blažek, Eva Blažková, Vítězslav Petr (Studio Ječmen), investor: Manželé Juříčkovi, 2012–2013

3. Obchodní dům s koly v Olomouci, Palackého 1322/22a
Martin Lubič, Radek Liška, investor: Jaroslav Mikulička, 2011–2012

zemřel Oscar Niemeyer

Category: 2 - Blog
6. prosinec 2012
..