27 items tagged "z tisku"

Výsledky 1 - 20 z 27

z tisku • Kraj má zájem o Hanácká kasárna. Chce tam archiv, obchod i Evropský dům

Category: 2 - Blog
27. červenec 2014
článek z Deníku.cz  >> zde

reakce na FB ProOlomouc  >> zde 
... O kasárna by mělo armádu požádat především město Olomouc. Ne kvůli prodejně regionálních potravin, Evropskému domu nebo jiným nápadům, které působí jako když pekli pejsek s kočičkou dort, nebo jako plán na dotační pomník. Ale především kvůli tomu, že město bude muset někam přesunout své úředníky z prodaných domů a z drahého nesmyslu NAMIRO. Kasárna jsou skvěle přístupná nejen hromadnou dopravou, mají vlastní možnost parkování i potenciál pro veřejné funkce, jaký nemá a už nebude mít žádná stavba v centru Olomouce.

k tomu na KAO  >> zde 

Host (Jan Žůrek):
Tady nějaké příklady, jak jsou podobné budovy užívány pro kulturní a kreativní průmysly, aniž by tam byla nutná finanční injekce jen z veřejných rozpočtů - za zmímku stojí především projekt Nové synagogy v Žilině, která se renovuje za přispění dobrovolníků, dárců a to pod vedením lidí z kulturního uzlu Stanica: http://www.novasynagoga.sk/
V Plzni se v návaznosti na projektu ,,Evropského města kultury" renovuje řada prostor, které budou slouží jako rezidenční centra, ateliéry či multifunkční sály. V Brně se pracuje na projektu ,,Káznice", která by měla být sídlem nejen pro kulturní instituce, ale také pro designéry, architekty, kulturní manažery, tvůrce počítačových her, aj., více zde: http://www.culturenet.cz/aktuality/kreativni-brno-studie-proveditelnosti/n:15399/
Jak vidno, podobné věci se nemusejí dít jen v ,,Západní Evropě", ovšem debata o významu kulturních a kreativních průmyslů tady chybí. Byť má pro jejich rozvoj Olomouc mimořádný potenciál.

z tisku • Stihne ŠTW získat povolení?

Category: 2 - Blog
26. květen 2014
Deník.cz: Šantovka Tower je zpátky ve hře. Stihne získat povolení?   >> zde 

Na přímou otázku, jestli je město Olomouc opět spolužadatelem o územní rohodnutí na Šantovka Tower, minulý týden primátor Major neodpověděl. Z jeho dalších slov se dalo usoudit, že spíše ano. 

Radnice nejspíš dál spolupracuje na výstavbě ŠTW, a zcela jistě pokračuje v netransparentní hře s veřejností.

z tisku • začal nový boj o Šantowka Tower

Category: 2 - Blog
19. květen 2014
Mladá fronta DNES  • 19.5.2014   
 
OLOMOUC Boj o vztyčení třetího olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower začal podle informací MF DNES nanovo. A výsledek je značně nejistý.
Letos v lednu plány společnosti SMC Development na vybudování pětasedmdesát metrů vysoké budovy nedaleko centra města zkomplikovalo rozhodnutí krajského úřadu. Ten po stížnosti Národního památkového ústavu (NPÚ) ohledně Šantovka Tower zrušil souhlasné stanovisko památkářů olomouckého magistrátu.
Firma se ovšem nevzdala. Minulý týden požádala o klíčové územní rozhodnutí. Získá-li ho, může už začít usilovat přímo o stavební povolení.

Je však důležitou otázkou, zda to vůbec stihne. Čas má jen do poloviny letošního léta či nejpozději do začátku září, kdy by již olomoučtí zastupitelé mohli schválit nový územní plán. A ten vybudování nových výškových staveb v Olomouci zapovídá.
Další překážkou by pro Šantovka Tower mohl opět být i olomoucký NPÚ, který k ní musí znovu vydat odborné stanovisko. A byť bude hotové až na začátku června, už nyní ředitel NPÚ František Chupík nevylučuje, že památkáři budou stejně jako vloni v dubnu opět proti.

Richard Morávek, předseda představenstva SMC Development, odmítl vývoj ohledně Šantovka Tower jakkoli komentovat.
Na magistrátu se plány věžáku, který má stát nedaleko nové nákupní Galerie Šantovka, znovu vrátily do hry na konci letošního dubna. Investor požádal radniční památkáře o vydání závazného odborného stanoviska. Další úředníci pak řeší jeho žádost o povolení výjimky, která se má týkat vzdáleností mezi stavbami. Zásadní zlom však podle informací MF DNES přišel minulý týden, v úterý 13. května, kdy stavitelé Šantovka Tower požádali o územní rozhodnutí. Získají-li ho, dělí je od prvního kopnutí do země už jen zisk stavebního povolení.

Stašek Žerava: Olomoucký model řešení architektonických otázek

Category: 2 - Blog
1. duben 2014
KAO přetiskuje příspěvek Staška Žeravy k článku "Jaké lampy budou osvětlovat Horní náměstí v Olomouci?"   >> zde

Jestli budou dodrženy potřebné technické parametry osvětlení - intenzita, rovnoměrnost atd. je věcí profesionálů. Proč se tím zabývá a ztrácí čas rada města, tomu nerozumím.

Že se instaluje a předvede olomoucké veřejnosti "vzorek" možného budoucího svítidla je v pořádku. Ale ne proto, aby lidé posuzovali, jestli svítí dost, nebo málo. K tomu byly vynalezeny luxmetry.


Pokud se týče - v daném místě nepochybně klíčových - urbanistických, architektonických a výtvarných parametrů budoucího svítidla, vedle názoru památkářů by občané a členové rady měli znát názor městského architekta. To by ovšem Olomouc musela nějakého mít. Bohužel magistrát v podmínkách výběrového řízení na nového vedoucího odboru koncepce a rozvoje jasně deklaroval, že žádného nepotřebuje.

Takže tragická olomoucká praxe, kdy o výsostně urbanistických a architektonických otázkách budou i nadále rozhodovat nedostudovaní filosofové a dopravní inženýři s kurzem územního plánování, i nadále pokračuje.


z tisku • pritzker pro Shigeru Ban • brněnské nádraží • administračka na kulaťáku • ČKA se chlubí

Category: 2 - Blog
29. březen 2014
• Gebrian: Cena za hrdinství a papírové trubky  >> zde
• archiweb: Magistrát přerušil řízení o stavbě PPF na Vítězném náměstí  >> zde
• archiweb: Brněnští radní chtějí i nadále nádraží v odsunuté poloze  >> zde
• tisková zpráva ČKA: Komora aktivně oslovuje politiky a příslušná ministerstva  >> zde

z tisku • OTP 50 let po skončení modernismu

Category: 2 - Blog
26. březen 2014
snaha změnit stavební předpisy - vyhlášku OTP (26/199Sb.) - 50 let po skončení modernismu alespoň v Praze >> zde  a  >> zde

z tisku • MMR: dotace, veřejné zakázky, sociální bydlení, SZ • o jednání s investory • Pánek o neziskovkách

Category: 2 - Blog
8. březen 2014
Deník Referendum: Našim hlavním úkolem je čerpání peněz z evropských fondů, tvrdí Jourová  >> zde
E15: Věra Jourová: Složitý zákon korupci nevymýtí  >> zde
Finmag: Střízlivě o Amazonu, externalitách a vlastnictví .. m.j. o podmínkách pro investory a vyjednávání  >> zde
Finmag: Šimon Pánek: I dobro se dá dělat špatně  ... m.j. o neziskovkách  >> zde
Deník Referendum: P. Holubec: O všeobecném zadrhávání a odkladech, které nemusí být na škodu  .. o územním
plánování  >> zde

z tisku • schvalování olomouckého územního plánu pokračuje • Akademie věd ČR k projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe

Category: 2 - Blog
28. únor 2014
• Olomoucký deník: Nový územní plán Olomouce po výhradách předělali  >> zde

... Jelikož značné části námitek a připomínek magistrát vyhověl, bude návrh znovu veřejně projednán.
 
... Olomoučané se mohou se změněnou podobou doprovázenou výkladem projektanta seznámit 3. dubna v 16 hodin ve velkém zasedacím sále magistrátu v Hynaisově ulici.
Od 3. března do 10. dubna bude návrh vystaven k ve foyer magistrátu. V tomto termínu mohou lidé uplatňovat připomínky a námitky. Územní plán by měli olomoučtí zastupitelé dostat ke schválení v červenci nebo srpnu.

• Britské listy: Komise pro životní prostředí Akademie věd České republiky: Stanovisko k projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe >> zde

z tisku • Guardian: téma bydlení

Category: 2 - Blog
25. únor 2014
theguardian:
UN report on the UK housing crisis is a wake-up call for us all  >> zde
Housing has become the defining economic issue of our times >> zde
My life in London's houseboat slums  >> zde 
Scandal of Europe's 11m empty homes >> zde

z tisku • Havířovské nádraží půjde k zemi • další obrat?

Category: 2 - Blog
23. únor 2014

Literární noviny : Nádraží v Havířově: Bourat - nebourat - bourat - ...   >> zde
iDnes: Havířovské nádraží půjde k zemi. Radu k demolici přesvědčil ministr  >> zde

.
. Ministr dopravy Antonín Prachař z ANO navrhl Dozorčí radě Českých drah obnovit zastavený projekt výstavby nového dopravního terminálu v Havířově. Rada ho poslechla a demolici ve čtvrtek schválila. Ještě v prosinci přitom tvrdila, že na výstavbu nového nádraží nejsou peníze a stará budova zůstane.

z tisku • přerostlé bytovky v Praze - magistrát chce posudek EIA • olomoucké mosty • pošta v parlamentu • boj o mrakodrap pokračuje

Category: 2 - Blog
17. únor 2014
e15.cz : Romanovy věže na Lužinách mohou být problém, míní magistrát      článek >> zde

... Pro posouzení EIA má pádné argumenty. Například to, že stavba má být umístěna do území, kde dochází k překročení imisních koncentrací benzoapyrenu. (Benzoapyren je látka v ovzduší, která je podle vědeckých výzkumů velkým nebezpečím pro malé děti i těhotné ženy, respektive vývoj jejich plodu. Kromě jiných zdrojů se na jeho výskytu podílejí výfukových plyny zvláště ze vznětových motorů automobilů – pozn. red.).
Potíže může způsobit i hlučnost, kdy v období stavby se předpokládá až 900 jízd nákladních automobilů za 24 hodin (mj. další benzoapyren – pozn. redf), dále zastínění přízemních místností okolních domů a odstranění zeleně. „Proto nelze vyloučit, že stavba může mít významný vliv na životní prostředí a obyvatelstvo,“ vysvětlil magistrát, proč plán poslal do posouzení EIA.

i.Dnes.cz: Vypadá jako by měl svodidla, říká kritik podoby olomouckého mostu     článek >> zde

i.Dnes.cz: Proti přesunu olomoucké pošty se bojuje i ve Sněmovně, řeší ho ministr     článek >> zde

a2larm.cz: Petr Zelený: Boj o mrakodrap pokračuje    článek >> zde

z tisku • nový rektor Miller: kvalita, víc studentů ze zahraničí, Olomouc univerzitním městem

Category: 2 - Blog
15. únor 2014
idnes.cz: Nový rektor olomoucké univerzity chce pobočky v cizině i méně studentů   >> zde
                        zurnal.upol.cz: Rektor představil novinářům své vize i kolegy   >> zde

... Olomoucké univerzitě, kterou v současnosti navštěvuje přibližně 23 tisíc studentů, by pod jeho řízením mělo ubýt až několik tisíc studujících. "Slušel by nám počet kolem 19 až 20 tisíc studentů. Tento plán je reakcí nejen na demografický vývoj, ale také na to, že chceme být středně velkou a elitní školou," uvedl Miller. Úbytek na jedné straně má ale vystřídat příliv na té druhé, univerzita chce nalákat do Olomouce studenty ze zahraničí. Nyní jich zde studuje zhruba pět tisíc. V budoucnu by ale podle Millera měli tvořit až jednu třetinu studujících.

... Tradice, excelentní věda a internacionalizace 

... „Není podstatné, že zahraniční studenti jsou samoplátci, jsou pro mě mnohem více intelektuální základnou,“ zdůraznil rektor.

...
"Naše univerzita nežije ve vakuu, v oné pověstné slonovinové věži. Jsme součástí města, skoro se mi chce říct, že město je součástí univerzity," řekl Miller.

TP: takové priority hlavní 'firmy' ve městě se mi líbí. Povede se to? Jak na tom mohou UP a město spolupracovat?

inzerce • obklad metra ze Šternberka

Category: 2 - Blog
23. leden 2014
iDnes.cz >> Strop sálu je k nerozeznání od stanic metra, Šternberk ho rozprodává
šablony prodává městském informačním centru • autoři ideje - masparti

Nápad vznikl ve spolupráci s mladými architekty O. Spustou, P. Martinkou a P. Jakšíkem, které ředitel MKZ RNDr. Libor Svoboda oslovil se záměrem zatraktivnění interiéru stávající knihovny. "Už při vstupu nás upoutal podhled, který všichni známe z pražského metra", říká Petr Jakšík, jeden z tří mladých architektů a dodává, že ihned chtěl mít alespoň jeden kousek doma. Podhled sálu, který je součástí šternberského "kulturáku" kde sídlí i knihovna, je totiž sestaven z legendárních hliníkových šablon, kterými je obložena řada stanic pražského metra linky A. Tento podhled by jinak nejspíše skončil ve sběrných surovinách; sál totiž brzy projde nákladnou rekonstrukcí. Příležitost mít pár těchto originálních retro kousků doma máte teď i Vy: město Šternberk rozjíždí prodejní sbírku, ze které bude financována nová podoba šternberské knihovny.

anotace:  Budova Městského kulturního centra ve Šternberku je dílem architekta Vladimíra Kalivody. 

KAO drží poště na Náměstí Republiky palce!

Category: 2 - Blog
14. leden 2014
vyzvali nás krásnoolomoučtí přátelé, abychom se připojili k úsilí o zachování historické pošty na Nám. Republiky, která má být zavřena, zmodernizována (konec dopisů?) a přesunuta do OC Šantovka viz:
a článek od M. Poláčka o vlastní budově na iDnes >> zde

Dobrá tedy. I architekti jsou sentimentální a praktičtí a myslí si, že je to od pošty pěkná blbost. Jenže nejsme pošťáci..

Důležitý ale bude celkový efekt, jaký veliké nákupní centrum hned vedle historického centra bude mít. Jak poklesnou obchodníkům v centru příjmy? Poklesnou nájmy? Ubyde v centru obchodů nebo kaváren? Přibudou secondhandy? Kolik základních služeb se přestěhuje? Jaký vliv to bude mít na návštěvnost centra? Jak to ovlivní daňové příjmy do městské kasy?
Snad k tomu někdo pečlivě sbírá tvrdá data a za rok dva budeme vědět přesně, jak to tedy je. Zatím jen příznačná zajímavost: Olomouc drží spolu s Libercem prvenství ve velikosti nákupních ploch v obchodních centrech, a zároveň sdílí čelné pozice v zadlužení města (loni v Liberci přes 20000 Kč/obyvatele a celkem 2,5 miliardy Kč, u nás 15000 Kč/obyvatele a celkem 1,5 miliardy Kč). O čem to vypovídá?  .. a ano, abych jen nekritizoval, u nás také hezky třídíme odpad :)

z tisku • téma staré x nové z pera architekta Jana Bendy

Category: 2 - Blog
7. leden 2014
Jan Benda: Život a smrt české architektury   >> zde 

".. Není to architektonický jazyk fasád, co k nám promlouvá. Nejsou to ani vizuální symboly, které nám umožňují si k domu vytvořit autentický vztah. To, co k nám opravdu promlouvá, je jazyk reflektující názory a hodnoty naší současné doby. Unikátní a dobrý architektonický návrh nepoznáte podle tvarové rozmanitosti a materiálové bohatosti, ale podle jeho integrity – podle toho, do jaké míry se návrh nebo hotový dům shoduje s tím, v co věříme. Kvalitu architektonického návrhu musíme hledat v rovnováze mezi filozofickým, technickým a estetickým řešením domu. Redukovat ho jenom na jeho estetickou kvalitu znamená redukovat ho na pouhé stavební dílo. "

Vážení kolegové a příznivci architektury, KAO Vám přeje vše dobré v roce 2014

Category: 2 - Blog
31. prosinec 2013

M.L.: Můžete se jako já ztotožnit s touto charakteristikou končícího roku?   >>> zde   
Imponuje Vám, jako mě, tato aktivita kolegů v Českých Budějovicích?    http://www.cbarchitektura.cz

a D.H. a O.S. dodává:   
*architekti
http://www.cbarchitektura.cz     . . . m.j. post hl. architekta ČB
http://www.dularchitektury.cz/aktualne      . . . havířovské nádraží zachráněno - co dál . . .
https://www.facebook.com/aarchitektura     . . . Zlín

*občanské iniciativy
http://www.zitbrno.cz/     . . . oficiální portál City Identity města Brna
http://www.plzenane.cz/    . . . zlepšování kvality života občanů v kraji / inspirace
http://ostravablog.cz/    . . . nezávislé zpravodajství
http://www.zaopavu.cz/index.php    . . . veřejný prostor/ ekologie / kultura
http://praguewatch.cz/     . . . praha pod lupou/ 155 arch. a urb. kauz / přesahy do společnosti, politiky
http://www.osbrneni.cz/     . . . jak se zbavit hazardu / inspirace / Brno
http://nesehnuti.cz/     . . . široký sociálně ekologický záběr / hypermarkety / Brno
http://www.stoptunelum.cz     . . . velmi kvalitní a fundovaný web / inspirace / Ústí n. l.

Oslovují Vás jako mne názory a poslání výstavy kolegy Miroslava Šika?

Category: 2 - Blog
31. prosinec 2013
Vyjímám pro mne nejzajímavější části rozhovoru:
... A nyní ansambl!!!   výzva architektům, stavitelům a úřadům, aby na městský design a architekturu nahlíželi jako na kolektivní umělecké dílo Architektura by měla být vsazena do kontextu a neměla by jen křičet sama za sebe. Dostane se tak do dialogu se svým okolím. V Čechách tyto otázky ještě asi nejsou aktuální.

... že architektura je deštníkem, střechou, je společenskou vědou,

... ve Švýcarsku znamená architektura pro střední a střední nižší třídu ještě mnohem víc. Je základním médiem životního stylu. Tím, čím se člověk vyjadřuje. Není to drahé auto, šaty, jídlo nebo whiskey. … ve Švýcarsku je architekt na třetím místě společenského žebříčku. ... v roce 1979 ... to ve Švýcarsku ještě tak nebylo. Za třicet let jsme se ale vtlačili lidem do jejich zájmu. 

Přijde tato doba i v Česku? ... Musí se udělat reforma. Souvisí s tím školství, soutěže, časopisy, výstavy. Nadaní architekti žijí v každé době. Je však třeba běžné obyvatelstvo podnítit. Ve Švýcarsku to trvalo třicet let. ... Je to na osobnostech.

... Nejsem si jistý, jestli Češi stále nemají nenasycený modernistický hlad. ... pozoruju, jak se rozšiřují koberce pofidérních rodinných domečků. Je v tom velká touha po atypičnosti, přehnané individualitě. Je to asi pořád reakce na to, nenechat si nikým nic říkat a nařizovat.

... Švýcaři město vnímají jako kolektivní dílo, ulice jako prostor, kde se potkávají. Zase se vracejí zpátky z nákupních středisek a snaží se oživit veřejný prostor. Česká nákupní centra mají zatím stále obrovský tah. Je to neuvěřitelná individuální orientace bez jakékoliv zodpovědnosti.

... Jsem trochu skeptický k napodobování švýcarské architektury. To jsou ty dřevěné obložené domy, dost se to rozmáhá. Chybí v tom rozumné švýcarské uvažování. Rezervovaný jsem i vůči hi-tech komplikované umělohmotné architektuře nebo českému minimalismu. Nejsilnější tendence jsou vidět v domech v okolí velkých měst. Co domeček, to jiný styl, žádný dialog,...  

... Čeští architekti často nadávají na úředníky, památkáře, politiky. Stejné instituce a pravidla jsou i ve Švýcarsku. Jak to, že to tam nedrhne? Je to naší neúctou k zákonům?    ... Ve Švýcarsku je stavění velmi regulované. Já mám více či méně na každou věc, kterou dělám, přesný regulativ. Švýcaři jsou všichni v klidu, architekti i úřady, protože vědí, že vše běží přesně podle zákona. Nedůvěra, kterou v Čechách všude cítím, a možnost si to usnadnit ve Švýcarsku není. Nikdo se tam nic nepokusí ani malinko obejít. V Česku regulace jsou, ale máte možnost je obcházet. Zvláštní je tu ten, kdo to nedělá.  

Shodneme se, že „Tu práci za nás nikdo neudělá!“? Že by měl každý podle svých sil a možností přispět?  Celý rozhovor  >> zde     

TP: o M. Šikovi, známém v době mých studií na ČVUT ohromnými pastelkovými perspektivami ne-architektur, které museli kreslit studenti jeho ateliéru (m.j. pro Olomouc zásadní Jan Šépka), info  >> zde  a  >> zde  a  >> zde  a  >> zde  a  >> zde.

z tisku • Unikátní vodní areál v Olomouci. Chceme sportoviště pro lidi, plánují kajakáři • z autobusáku do Šantovky po přechodu

Category: 2 - Blog
21. prosinec 2013
" ... Chceme zjistit, která z vytipovaných lokalit je vzhledem k územnímu plánu schopná pojmout takovouto stavbu...Nechceme vybudovat kanál jen závodního typu...Ve sjezdu jsme nejlepší na světě, což není bůhví co. Ale na druhou stranu, o kolika lidských činnostech v Olomouci můžeme říct, že jsme nejlepší na světě... Je tady řada fanoušků divoké vody, funguje katedra rekreologie, která využívá vodu ve všech svých skupenstvích k tomu, aby naučila lidi, jak trávit volný čas.... Chceme přinést projekt, který bude zajímavý pro každého občana Olomouce. Jestli se podaří naše vize, tak to bude volnočasové zařízení, které bude využívat vodu ve všech formách. To znamená možnost přírodního koupaliště, školy kajaku, raftingu, budou tam netradiční aktivity spojené s vodou. Většina sportovišť v Olomouci je založená na tom, že tam funguje určitá omezená skupina lidí. To my nechceme. Chceme sportoviště pro lidi... "      
KAO drží palce!     článek OLOMOUCKÉHO DENÍKU  >> zde   
   Foto: DENÍK/Michal Kovář                                                                                             OLOMOUCKÝ DENÍK: U Šantovky bude nakonec přechod, i se semafory  článek >> zde    ... Výsledek průzkumu prokázal, že nežádoucí pohyb chodců, kteří místem prochází
v rozporu s pravidly, má kritický dopad na plynulost dopravy... 

z tisku • Radniční listy • Výškové budovy ve městě - věc soukromá nebo veřejná?

Category: 2 - Blog
20. prosinec 2013

Prosincové Radniční listy uveřejnily obsáhlý článek k tématu výškových staveb v Olomouci .. ke stažení >> zde
Velmi dobře položená otázka z titulku zůstává stále otevřená..

a RESPEKT avizuje: Lekce New Yorkem  >> zde
" ... Pro Prahu i další česká města proto stojí za pozornost rapidní změna, kterou v posledních pěti sedmi letech prochází “hlavní město” světa New York. První postřeh při sledování práce tamní administrativy je banální, ale možná nejdůležitější: ať už jde o šéfku agendy newyorské dopravy Janette Sadik-Khanovou nebo další přední členy administrativy Michaela Bloomberga, obvykle dávají najevo, jak mají své město rádi a jak je práce v jeho službách těší. Jde o nutnou podmínku toho, aby práce radních za něco stála, směřovala skutečně k potřebám města a jeho obyvatel. Mít vlastní město rád znamená lépe odolávat nástrahám korupce a osobní pohodlnosti, hledat dobrá řešení, být otevřený moderním receptům municipální politiky."

z tisku pozitivní :) • začala výsadba Holického lesa

Category: 2 - Blog
8. listopad 2013
iDnes: Za Olomouc bude dýchat 72 tisíc stromů, začala výsadba Holického lesa  >> zde